En unik ramme for jeres professionelle arrangement
Kursus med overnatning på Sjælland
Velkommen til Sonnerupgaard Gods, hvor vores enestående kursusfaciliteter kombineret med komfortable overnatningsmuligheder skaber en perfekt ramme for jeres næste professionelle kursusafholdelse.
Ved at afholde et kursus med overnatning kan man opnå bedre tid til at kursusdeltagerne kan fokusere i længere tid og dermed øge muligheden for at nå de ønskede resultater.
Derfor tilbyder vi kursuspakker med overnatning, der giver dine deltagere mulighed for at fordybe sig i kursets emne. På den måde kan I skabe nok tid til at nå grundigt igennem alt det vigtige til jeres kursus, som ellers kan være svært at nå på en enkelt dag.
Et kursus med overnatning gør det også muligt at afslutte en lang kursusdag med eksempelvis middag og hyggeligt samvær, uden at dine kursusdeltagere skal bekymre sig om sen hjemtransport.
På Sonnerupgaard Gods har vi alle de praktiske faciliteter som lokaler og udstyr til afholdelse af firmaarrangementer for alt mellem 20 og helt op til 400 deltagere.


Kom ud i de smukke omgivelser
Vores overnatningsfaciliteter
Med 67 værelser og hele 154 sengepladser kan vi imødekomme de flestes behov for kurser med overnatning i enhver størrelse.
Vi har renoveret Godsets gamle stald, som nu byder på enkeltværelser og enkelte suiter, der kombinerer moderne komfort med historisk charme.
På Godsets gamle høloft har vi skabt hyggelige enkeltværelser, hvor dine gæster kan føle sig hjemme. Udsigten over gården fra disse værelser fuldender oplevelsen og skaber en atmosfære med ro og giver tid til pauser og inspiration.
Vi kan ligeledes tilbyde værelser på 1. salen i Hovedbygningen, Hestestalden og Kavalerfløjen. To af vores værelser er også handicapvenlige, så vi kan imødekomme alle behov.
Få tilbud nu
Få et uforpligtende tilbud med det samme gennem vores online booking
Skriv til os Beregn din prisProgrameksempel
Jeres kursus med overnatning
Lad vores professionelle møde- og konference-planlæggere hjælpe jer med at sammensætte præcis det virksomhedsevent, som passer til jeres firma.
Sådan kunne jeres kursusdøgn se ud på Sonnerupgaard
09:00 | Ankomst og morgenmad |
Fagligt indhold | |
10:30 | Kaffebord med sunde snacks |
Fagligt fortsat + gruppearbejde | |
12:00 | Frokostbuffet |
Fælles opsamling | |
15:00 | Kaffebord med sunde snacks og hjemmelavet kage |
Teambuilding og udendørs aktion events | |
19:00 | 3-retters middag og efterfølgende fest |
--- | Overnatning på enkeltværelser |
08:00 | Morgenmadsbuffet |
09:00 | Afrejse |
Alle firmaevents hos os indeholder:
- Konferencelokale
- Standard AV-udstyr, inkl. projektor
- Teknisk assistance, inkl. hjælp til opstart
- Rådgivning omkring dit mødedesign
- Notesblokke og kuglepenne
- Isvand og sunde snacks
- Plancher (flipovers)
- Hurtigt WiFi

Vores kursusplanlæggere gør det let for dig
Vores dedikerede kursusplanlæggere er klar til at hjælpe dig med alle detaljer. Både at koordinere lokalebooking og sikre de nødvendige tekniske faciliteter til at arrangere proviant og mad under kurset og endda tilbyde teambuildingaktiviteter, hvis det ønskes. Vi ønsker at lette byrden for dig, så du kan fokusere på kernen i dit kursus.
Forlæng kurset og forstærk resultaterne
Ved at tilbyde overnatningsmuligheder gør vi det muligt for kursusdeltagerne at fordybe sig fuldt ud i kurset. Dette skaber ikke kun et mere effektivt læringsmiljø, men giver også deltagerne tid til at reflektere og samarbejde uden for kursusoplæggene.
Når dine kursusdeltagere kan forlænge oplevelsen ved at overnatte på vores Gods, skaber det mulighed for et sammenhængende firmaarrangement, der kan spænde over flere emner.
Det åbner døren for uformelle diskussioner, netværksmuligheder og styrker det faglige fællesskab. Vi tror på, at dette miljø skaber en platform for læring, der går ud over det sædvanlige.
Komfort og autentisk atmosfære
Sonnerupgaard Gods stræber efter at tilbyde mere end bare et kursuslokale. Vi ønsker at skabe en oplevelse. Vores historiske omgivelser og moderne renovering går hånd i hånd for at skabe den perfekte atmosfære for dine kursusdeltagere.
Sonnerupgaard Gods - Hvor hvert kursus bliver en oplevelse
Tag det første skridt mod at skabe et unik og mindeværdigt kursus ved at vælge Sonnerupgaard Gods som din destination. Se mere om vores kursuscenter her for at udforske alle de faciliteter og tjenester, vi har at tilbyde.
Kontakt vores erfarne kursusplanlæggere for at starte planlægningen af din begivenhed allerede i dag.
Kursuslokaler
Historiske lokaler.
Moderne udstyr.
1877-Laden er opført i 1877. Det kommer nok ikke som en overraskelse. Mere overraskende er dog, at alt træet i lokalet er de originale håndhuggede bjælker fra dengang.
Moderne er teknikken dog blevet. Alle vores lokaler har hurtigt Wi-Fi og moderne AV-udstyr, så uanset hvilket lokale vi vælger til jer, så slipper I for tekniske afbrydelser.
4 ud af vores 6 kursuslokaler har direkte udgang til park. De 2 sidste har altan eller dets lige. Frisk luft styrker koncentrationen - og det kan du få, ligegyldigt hvor på godset, du holder møde, kursus eller konference.

Vores mindste afdeling, der fungerer primært som grupperum. Til de mindre hold er det oplagt at holde møde i løbet af dagen i mødelokalet, efterfulgt af middagen inde i spisesalen.

Den tidligere godsejerbolig er delt op i 4 mindre rum, og der kan også skabes et femte. Det åbner op for gode breakout-sessions og gruppearbejde.

Hestestalden er et klassisk konferencelokale - og så alligevel ikke. Vi har fjernet loftet og fået de gamle rustikke planker frem.

Laden har været tag over hovedet til store ting - fra Carlsberg-reklamer til TV-spots til Børsens Gazellepris.
Der kan sidde op til 400 i biografopstilling, men det betyder ikke at hold på derunder ikke kan bruge det. Laden kan nemlig nemt deles ind.

Skoleborde eller hestesko - Høloftet er godt til undervisning i øjenhøjde. Der er god plads i lokalet, hvilket også giver luft.

Et intimt lokale, med træ i loftet og historie i form af Davidstjernen, der fortale rejsende romaer at de kunne få kost og logi under høsten.

Hold firmafest i vores herregårdstelt med udsigt til parken.
Teltet kan også bruges til konferencer med opstilling af præsentationsskærm.

"Det er ikke sådan noget poleret noget, men du får alt det eksklusive. Du får en kombination af rå, det landlige og det hyggelige, kombineret med super god mad, betjening og service."
Jesper Stoltenberg-Mathiesen, Direktør
SEAT Danmark

"Dagen forløber altid perfekt, fordi godsets koordinatorer er meget servicemindede og super professionelle. Det hele spiller bare. Servicen og omgivelserne indbyder til gode oplevelser, og det får os til at komme igen år efter år."
Yvonne Henriksen, Sekretariatsleder
Nordea Asset Management
Mødekoncept
Hos os er der altid
"Rum til Udfoldelse"
Vores mødekoncept består af tre hovedpunkter.
Det første er, at alle vores rådgiver er uddannede i mødedesign.
Det andet er, at vi har en stor portefølje af møderelevante aktiviteter.
Det tredje er, at vi har virkeligt meget plads til at udnytte begge dele.
Til sammen giver det "Rum til Udfoldelse", og det er din sikring i maksimering af dit og dine deltageres mødeudbytte.

Alle vores koordinatorer er uddannede og certificerede Meetovators.
Det betyder at de med god spørgeteknik hjælper dig til at blive helt skarp på formålet med dit møde.
Bagefter, assisterer de dig i at designe en mødedag eller et/flere mødedøgn, så du opnår dit formål bedst muligt, og dermed får maksimalt mødeudbytte.

I samarbejde med vores in-house konsulenter TEAK Gruppen, har vi sammensat en portefølje af sjove og møderelevante aktiviteter.
Hvis du ønsker aktiviteter skal være en del af dit mødedesign, så hjælper vores møderådgiver dig godt på vej.
Dig og dine kollegaer får afbræk, som er relevante for jeres møde, og som understøtter jeres mødeformål.

Om du ønsker med eller uden aktiviteter, så vil der altid være god "Rum til Udfoldelse" hos os.
Med store, rummelige mødelokaler og 200 fodboldbaners omkringliggende jord, er der rigeligt mulighed for at udfolde sig.
Det giver plads/"Rum" til at der kan laves indbydende mødedesigns uafhængigt af budgettet.

Kontakt / Book møde
Klar til at forespørge?
Kontakt os og fortæl os om dit møde, kursus eller konference, så hjælper en af vores rådgivere dig på vej. Du kan også booke online ved at klikke på "Book møde".
Skriv til os Beregn din prisTelefonerne åbner kl. 8.
I mellemtiden kan du skrive til os her.