Kursusbloggen

Kombiner teambuilding og kursus hos Sonnerupgaard Gods

Kombiner teambuilding og kursus hos Sonnerupgaard Gods

Der er et ordsprog, der hedder at mikse business and pleasure, og det er faktisk ikke en helt dum ide at gøre. Hos os har vi rigtig mange virksomheder og foreninger, der afholder større eller mindre møder i vores skønne mødelokaler. Samtidig har vi en masse fantastiske store fester og ikke mindst en masse virksomheder, […]

Sonnerupgaard Gods

Sonnerupgaard Gods danner rammen om møder, kurser og konferencer i historiske omgivelser midt på Sjælland. På kursusbloggen deler vores møde eksperter tips, erfaringer og inspiration til at planlægge alt fra møde til strategi-seminar – med fokus på sjove aktiviteter, høj faglig indhold, værtskab, forplejning og rammer, der skaber ro, arbejdsglæde og sammenhold.

Der er et ordsprog, der hedder at mikse business and pleasure, og det er faktisk ikke en helt dum ide at gøre. Hos os har vi rigtig mange virksomheder og foreninger, der afholder større eller mindre møder i vores skønne mødelokaler. Samtidig har vi en masse fantastiske store fester og ikke mindst en masse virksomheder, der afholder diverse teambuilding aktiviteter hos os.

Derfor har I som virksomhed også rigtig god mulighed for at slå jeres årlige statusmøde og teambuilding sammen hos os. Det kan enten være, at I afholder jeres møde den ene dag og så afholder teambuilding aktiviteter dagen efter – eller noget helt andet.

Det er oplagt at gøre lidt ekstra ud af de vigtige møder, som I har i virksomheden. Det kan være, at I hvert halve år gør status, eller at I skal til at justere retningen for firmaet. Lige meget hvad det er, så er det vigtigt for jeres virksomhed, og så er det også vigtigt for jeres medarbejdere.

Ved at skabe de bedst mulige rammer for både møde og teambuilding, så sikrer I jer også det bedste udbytte. Jeres medarbejdere kan være mere fokuseret og oplagte til mødet, da der er blevet gjort ekstra ud af det, end hvis det blot foregik i jeres egne lokaler eller online. Det kan godt betale sig at blande fornøjelse og arbejde.

Vi kan skræddersy jeres mødeafholdelse og teambuilding aktiviteter

Alt efter hvor mange personer I er, så har vi en række forskellige mødelokaler, hvor der kan være alt fra 10-500 personer i. Når I afholder møde hos os, vil vi være med jer hele vejen, så I bare skal koncentrere jer om at afholde jeres møde på bedst mulig vis.

Desuden samarbejder vi med TEAK Teambuilding, der er vores trofaste samarbejdspartner, der er mestre i at facilitere og arrangere teambuilding aktiviteter på vores grund. De kan altså skræddersy en række aktiviteter, hvor der eksempelvis kan være samarbejde og kommunikation i fokus og som dermed kan blive styrket.

Det er meget populært at mikse møder og teambuilding, da aktiviteterne samtidig er med til at give noget fornyet energi til mødet. Hvordan I vælger at opbygge dagen er helt op til jer. I kan vælge at afholde jeres møde om formiddagen og måske slutte af med teambuilding øvelser om eftermiddagen – eller omvendt.

Hvis I vil sætte alle sejl ind, kan det være en fordel at have en eller flere overnatninger hos os, så I kan holde møde den ene dag og så afholde teambuilding den anden dag. Det giver jer mulighed for at afholde godt og effektive møder i vores smukke lokaler samtidig med, at jeres medarbejdere hygger sig i de skønne omgivelser.

Afhold møde og teambuilding på Sjælland

Sonnerupgaard Gods er placeret 15 minutter uden for Roskilde og blot 40 minutter i bil fra København. Vi har alle de faciliteter, der skal til, for at I kan afholde nogle fantastiske møder og teambuilding øvelser.

I kan altid kontakte os for at høre, hvordan vi bedst muligt kan hjælpe jer med at lave nogle dejlige dage med møder og teambuilding.

Download vores erhverskatalog

Er du nysgerrig på mere info? Så download vores kursuskatalog herunder.

Ring til os på 46 40 95 31

Vi sidder klar ved telefonen

Læs også...

Firmaarrangementer
Sonnerupgaard Gods

Sådan planlægger og afholder du et effektivt strategimøde

Mange strategimøder starter med store ambitioner, men ender med for meget PowerPoint, for lidt fælles beslutning og ingen klar retning bagefter. Det er frustrerende, tidskrævende og demotiverende for deltagerne. Et godt strategimøde handler om at skabe fælles retning, klare prioriteringer og et solidt afsæt for handling.

Læs indlæg »
Firmaarrangementer
Sonnerupgaard Gods

Sådan arrangerer du et godt kursus for dine medarbejdere

Har du brug for at organisere et kursus for dine medarbejdere, men ved ikke, hvor du skal starte? Så får du her nogle hjælpsomme tips til, hvordan du kan afholde et vellykket kursus. Du får også gode råd til, hvor du kan afholde kurset og hvad du skal huske på, når du sammensætter det. Så […]

Læs indlæg »

Find det, du leder efter

Har du spørgsmål, er du også meget velkommen til at kontakte os på på telefon: 46 40 95 31 eller mail: info@sonnerupgaard.dk.