Bryllupsbloggen

Hvad kan du bruge din brudekjole til efter brylluppet?

Hvad kan du bruge din brudekjole til efter brylluppet?

Del indlægget, eller gem det til din bryllupsplanlægning, herunder.

Normalt bliver din brudekjole kun brugt én gang. Men sådan behøves det ikke at være. Jeg har fundet den sødeste idé til dig med en nyfødt baby.

Maria Lyng

Jeg hedder Maria, og jeg er tidligere fest- og bryllupsarrangør på Sonnerupgaard Gods. Jeg har delt ud af mine erfaringer her på bryllupsbloggen siden 2015!

Et spørgsmål, som mange stiller sig selv. Idéerne til, hvad du kan bruge din brudekjole til er mange, nogen laver den om til dåbskjole, nogen sælger den, andre ødelægger den med trenden “trash the dress”, men denne idé, som jeg gerne vil dele med jer nu, den har jeg ikke set før.

Efter bryllup kommer baby, sådan er det ihvertfald i mange tilfælde :o) og dette her synes jeg er en genial måde, at bruge sin brudekjole på… Billedet har jeg tyvstjålet fra Facebook…

Få gratis, proffe bryllupstips direkte i indbakken!

Tilmeld dig Bryllupsbloggens nyhedsbrev. 

Få overblik over hele vores koncept

I vores Bryllup&Fest-katalog kan du se hele vores koncept. Du kan også downloade vores priser for de kommende år.

Alternativt kan du ringe til os hverdage mellem 8 og 18.

Ring til os på 46 40 95 31

Vi sidder klar ved telefonen

Læs også...

Bryllupsbloggen
Gitte Andersen

Sissela & Jonas : Et bryllup, der skiller sig ud!

Det var en dag fyldt med kærlighed og unikke øjeblikke, da Sissela & Jonas fejrede deres bryllup i 1877-Laden. Sammen arrangerede vi et helt særligt bryllup med unikke twists, såsom et “first look” og en særlig farvesammensætning, som jeg ikke har set før ved andre bryllupper. Det var en spændende udfordring, og resultatet blev noget helt særligt!

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Johanne Appel

Find din brudekjole: Alt, du skal vide ét sted

Der er mange ting, som du skal have i tankerne, når du skal finde din brudekjole. Hvornår skal du gå i gang? Hvor skal du købe den? Hvad er dit budget? Hvilken stil vil du gerne have? Alt det og meget mere kan du finde svar på her.

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Suzanne Crooy Kristensen

Bryllupsreportage: Yumi & David : New Yorker par med Sommerbryllup i Danmark og vielse i Korea

Når kærligheden krydser landegrænser, kulturer og kontinenter, opstår der noget helt særligt. Sådan var det for Yumi og David – bruden fra Korea, gommen fra Danmark, og sammen bosat i New York. For dem var ét bryllup ikke nok. Med respekt for begges traditioner og kulturer, besluttede parret at fejre kærligheden stort: med to bryllupper. Fælles for dem begge: Kærlighed og Hygge.

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Johanne Appel

De 3 bedste brudekjoler i 2021

Du skal til at købe din ultimative drømmekjole – nemlig din brudekjole. Du vil selvfølgelig gerne være forberedt til årets trends. Hvad er in? Hvad skal du gå efter? Og hvordan finder du en kjole, som både matcher dine ønsker og moden? Her er mit bud på de bedste brudekjoler i 2021.

Læs indlæg »

Teamet bag Bryllupsbloggen

Mød dine bryllupsplanlæggere

Vi har samlet de bedste tips, fif og guides til dig, og vi deler ud af dem her på Bryllupsbloggen. Vi fortæller om rigtige bryllupper og samler inspiration til din store dag.

Find det, du leder efter

Har du spørgsmål, er du også meget velkommen til at kontakte os på på telefon: 46 40 95 31 eller mail: info@sonnerupgaard.dk.