Bryllupsbloggen

Winter wonderland wedding: Find stilen til dit vinterbryllup

Winter wonderland wedding: Find stilen til dit vinterbryllup

Del indlægget, eller gem det til din bryllupsplanlægning, herunder.

Vinterbryllup kan se ud på mange måder. Her viser jeg dig 2 meget smukke og meget forskellige bryllupper, som jeg og mit team arrangerede her i februar. Der er masser af inspiration at hente til dit eget vinterbryllup!

Maria Lyng

Jeg hedder Maria, og jeg er tidligere fest- og bryllupsarrangør på Sonnerupgaard Gods. Jeg har delt ud af mine erfaringer her på bryllupsbloggen siden 2015!

Winter wonderland wedding – det lyder fortryllende, og det er det også.

Mit team og jeg har afholdt mange smukke vinterbryllupper i Laden for nylig, som jeg længe har glædet mig til at dele med jer.

I dag har jeg lidt billeder med fra to meget forskellige vinterbryllupper. Det ene med et tydeligt vintertema; en masse krystaller og lys, ingen blomster og kun hvide farver. Det andet med et personligt tema fra skotske rødder; mange farver og mange blomster – smukke vinterbryllupper på hver sin unikke måde.

Fotografen bag billederne hedder Jonas Schmidt, og han tager blandt andet billeder til godsets Instagram-profil. Han er rigtig dygtig. Du kan se hans portfolio her.

Bryllup med et ægte vintertema

Dette er Ericas drøm om et vinterbryllup. Erica ønskede sig ikke de store blomsterdekorationer, men istedet krystaltræer på bordene og sneklædte juletræer i lokalet. Hertil massevis af levende lys på træstubbe, mange lyskæder, hvide farver og et akryl look i bordkort og menukort som giver et vinter-agtigt udtryk.

674A4824 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4827 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4832 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4835 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4836 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4844 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4848 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4854 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4855 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4877 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4992 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4865 720x576 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4887 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A4998 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A5023 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt

By the way – jeg elsker den måde, gommen har sat sit præg på bryllupskagen med topkagefiguren!

Jeg bliver ofte spurgt om, hvor jeg indkøber ting henne. og hvilke leverandører jeg kan anbefale. Det er jo en af mine yndlingsspørgsmål

Jeg elsker at handle så lokalt som muligt. Det er en vigtig mærkesag for mig at støtte de lokale. I vil også opleve, at jeg naturligvis ofte bruger de samme leverandører. For så ved jeg nemlig, at det spiller.

Så her kommer min service til jer med diverse links og informationer, som I kan finde nyttigt:

  • De flotte krystaltræer er lavet af min evig og altid dygtige blomsterdekoratør Diana Rose.
  • De fine menukort og bordkort er lavet af A Day 2 Remember.
  • Den øvrige pynt er fra mit lager – husk på, jeg har en masse forskelligt, som I kan leje til fest på Sonnerupgaard Gods. Se mere på min hjemmeside.
  • Servietterne er engangsservietter af mærket Dunilin. De kan købes her.
  • Bryllupskagen er lavet af Daniel, kokken fra food-fusion, som leverede en samlet pakkeløsning med tre retters menu, tjenere og bar.

Bryllup med skotske farver

Det næste bryllup er ikke et lige så markant et winter wonderland wedding. Men jeg synes, at det er rigtig flot med det hvide blondestof og rispapirslamperne. Det giver på en eller anden facon en uskyldig winter-feeling.

Det viser også, at man kan lave vinterbryllup på mange måder, og det er jeg vild med!

Brylluppet havde så mange vidunderlige, personlige detaljer i farvevalget. Bruden har skotske rødder ligesom mange af gæsterne. Og de skotske farver går igen på blomster og bånd flere steder. For ikke at tale om alle de skotske kilte, som de mandlige gæster bar – så fedt!

Jeg oplever flere brudepar efterspørge muligheden for vielse på godset. Svaret er: Ja, det kan man! En smuk og helt oplagt mulighed.

Brudeparret blev viet i Laden, hvor vi havde opsat en vielsesportal, stolerækker og levende lys. Det var en rigtig fin vielse med små brudepiger som gik først efterfulgt af bruden med sin far.

674A5284 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A5288 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A5297 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A5307 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A5331 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt
674A5338 720x900 1
Foto: Jonas Schmidt

Jeg håber, det har været god inspiration for jer brudepar som står over for et vinterbryllup næste vinter.

Vil du læse mere om vinterbryllup, så læs med her, hvor der er meget mere inspiration at finde.

Love, Maria.

Få gratis, proffe bryllupstips direkte i indbakken!

Tilmeld dig Bryllupsbloggens nyhedsbrev. 

Få overblik over hele vores koncept

I vores Bryllup&Fest-katalog kan du se hele vores koncept. Du kan også downloade vores priser for de kommende år.

Alternativt kan du ringe til os hverdage mellem 8 og 18.

Ring til os på 46 40 95 31

Vi sidder klar ved telefonen

Læs også...

Bryllupsbloggen
Johanne Appel

Bordkort til bryllup: Få alle vores bedste idéer

Har du kæmpet bare en lille smule med bordplanen? Så ved du, at den er svær at få til at gå op. Og når du er nået så langt, så er det mest tilfredsstillende, når dine gæster også bruger den. Derfor er gode bordkort er en uundværlig detalje til ethvert bryllup. Og når du går kreativt til værks kan de smukke bordkort sætte prikken over i’et ved borddækningen.

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Maria Lyng

Traditioner til dit bryllup: Alt du skal vide

Der findes et utal af gamle skikke og traditioner. For nogle bliver overtroen for meget – andre elsker det og holder fast i hver en skik.

I vælger heldigvis selv, hvor meget I vil følge traditionerne.

Jeg har dykket ned i de typiske bryllupstraditioner, som jeg selv har oplevet mange brudepar være i tvivl om. Og så har jeg en masse råd til dig baseret på mine erfaringer som bryllupsarrangør.

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Johanne Appel

Sådan fremhæver du din brudeglød

Til dit bryllup skal alt være lige, som du har drømt om. Det gælder selvfølgelig også hår og makeup. Vi har derfor talt med ekspert Kristine Kragskov og samlet de bedste råd til dig, så du kan stråle på den store dag.

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Johanne Appel

De bedste brudekjoler i 2022

Det er den tid på året igen. Vi skal dykke ned i et af mine yndlingsemner – nemlig brudekjoler. Vi ser tilbage på de mest populære valg for året, der gik – og vi ser nærmere på de trends, som vi kommer til at se meget mere af i 2022.

Læs indlæg »
Bryllupsbloggen
Maria Lyng

Vision for bloggen

Så er bryllupsbloggen i gang. Det bliver en festlig omgang fyldt med gode råd. Hvordan skal du pynte op? Er der et godt tilbud, du skal kende? Jeg glæder mig til at dele mine erfaringer med dig.

Læs indlæg »

Teamet bag Bryllupsbloggen

Mød dine bryllupsplanlæggere

Vi har samlet de bedste tips, fif og guides til dig, og vi deler ud af dem her på Bryllupsbloggen. Vi fortæller om rigtige bryllupper og samler inspiration til din store dag.

Find det, du leder efter

Har du spørgsmål, er du også meget velkommen til at kontakte os på på telefon: 46 40 95 31 eller mail: info@sonnerupgaard.dk.